Perkame mišką su žeme

Miško savininkas iš savo nuosavo miško materialinės naudos gali gauti keliais būdais: parduodamas mišką su žeme, tai yra parduodamas savo nuosavybę; parduodamas mišką stačiu mišku-kirtimus; pats kirsdamas mišką ar organizuodamas jo kirtimus ir parduodamas medieną sortimentais. Kiekvienas šis pajamų gavimo iš savo miško būdas, turi savų pliusų ir minusų.

Greičiausias būdas gauti maksimalias pajamas per trumpą laiką iš savo miško yra jo pardavimas su žeme. Šiuo atveju pinigus gaunate iš karto pasirašius pirkimo-pardavimo sutartį pas notarą. 

Miško su žemės vertė susideda iš dviejų dalių; pačios žemės vertės ir ant jos augančio medyno vertės. Miško žemės vertė, lyginant su žemės ūkio paskirties žemės verte, nėra didelė - iki 2000 litų už vieną ha. Miško žemės vertė priklauso nuo to, kokie atstumai yra iki geresnių kelių, miestų, dirvožemio drėgnumo, valdos dydžio. Atskirais atvejais žemės vertę gali įtakoti geografinė valdos padėtis: jei valda yra prie vandens telkinio ir turi rekreacinę reikšmę, jei gretimos valdos savininkas linkęs plėsti savo valdas ir todėl gali pasiūlyti geresnę kainą. 

Kitą miško su žeme vertės dalį sudaro medyno, augančio ant tos žemės vertė. Medyno vertė priklauso nuo to, kokios medžių rūšys auga, kokio amžiaus, kokia miškų grupė, t.y. kada bus galima gauti pajamų iš šio miško . Todėl norint nustatyti medyno vertę reikia žinoti miškotvarkinę informaciją. Miško savininkas gali kreiptis į valstybinę miškų tarnybą ir ten gaus medyno plano ir taksoraščio kopiją. Taksoraštyje esanti informacija rodo kokios medžių rūšys auga, koks jų tūris sklype, kokio amžiaus, aukščio, storio, koks medyno skalsumas, dirvožemis, miškų grupė. Iš to galima sužinoti kada, kiek ir kokių medžių rūšių bus galima iškirsti.

Neturinčiam miškininkystės žinių ir patirties, tai be abejo sudėtingas uždavinys. Todėl patartina dėl kainos nustatymo kreiptis į miškininką specialistą.
Pliusai parduodant mišką su žeme: greitai gaunate maksimalias pajamas, netenkate miško atkūrimo ir priežiūros rūpesčių (tai ypač aktualu gyvenant toli nuo valdos), rūpesčių dėl stichinių nelaimių ar galimų medienos vagysčių.

Minusai: 

  • prarandate galimybę palikti nuosavybę vaikams ar vaikaičiams
  • galimybę gauti pajamas iš miško ateityje.


Populiariausias būdas gauti naudos iš savo miško - stataus miško pardavimas išsikirtimui. Stataus miško vertė priklauso nuo kertamų medžių rūšių, kiekio, medžių aukščio, storio, atstumo iki kelio. Preliminarią stataus miško vertę galimą apskaičiuoti pagal taksoraštį, jei yra parengtas miškotvarkos projektas. Skaičiuojant vertę reikia nepamiršti, kad taksoraštyje nurodyti iškertamos medienos kiekiai pagal medžių rūšis, yra skirtingų sortimentų : rąstai, tariniai rąsteliai, plokščių mediena ir t.t.. Stataus miško išsikirtimui vertė skaičiuojama pagal tai, kokių medžių rūšių ir sortimentų galima gauti iškirtus mišką. Reikia nepamiršti medienos kirtimo ir ištraukimo kaštų, kurie šiai dienai sudaro apie 11-15 Eu/ktm. 

Tiksliausiai stataus miško vertę gali nustatyti miškininkas specialistas, išmatavęs kertamus medžius ir pagal medžių tūrio struktūros lenteles, nustatęs sortimentų kiekius.

Pliusai:

  • lieka nekilnojamo turto nuosavybė,
  • galimybė gauti ateityje pajamas iš miško (jei lieka neiškirstų sklypų),
  • minimalūs rūpesčiai darbų organizavime,

greitos pajamos.
Minusai:

  • teks rūpintis miško atkūrimu ir priežiūra,
  • apsauga.

Planuojate parduoti mišką? Susisiekite su mumis ir pasiūlysime Jums geriausią kainą.